Kozmetik Ürün Takip Sistemi (ÜTS)

5324 sayılı Kozmetik Kanunu'nun Bildirim ve Denetim başlıklı 3. maddesi gereğince kozmetik ürünlerin piyasaya arz edilmeden önce Sağlık Bakanlığı'na bildiriminin yapılması zorunludur. Ürün Takip Sistemi (ÜTS) kozmetik ürün yönetimi işlevleri 2 Mart 2016 tarihinde kullanıma açılmıştır.

5324 sayılı Kozmetik Kanunu'nun Bildirim ve Denetim başlıklı 3'üncü maddesi kapsamında kozmetik ürünlerin piyasaya ilk kez arz edilmesinden önce Sağlık Bakanlığı'na bildirimde bulunulması, bildirimden sonra üründe veya üreticide meydana gelen değişikliklerin de bildirilmesi zorunludur.

Ürünlerin ÜTS kayıtlarında sisteme girişlerinin ve bildirimlerinin tamamlanabilmesi için, Elektronik Bildirim Sistemi (EBS) üzerinden başvuru oluşturarak “Kozmetik Ürünler Daire Başkanlığına” da elden ulaştırılması gerekmektedir.

Kozmetik ürün bileşenlerine ilişkin veri havuzu hazır olarak ÜTS sistemine bakanlık tarafından eklenmiştir.

Kozmetik ürünlerin piyasaya arzı ve piyasada bulundurulması kapsamında güncel "Kozmetik Yönetmeliği ve Eklerine" uygun hareket edilmesi bu doğrultuda ÜTS Sistemi üzerinden yapılacak bildirimlerde güncel ve okunabilir nitelikteki ambalajların sisteme eklenmesi gerekmektedir.

Kozmetik Firmalarının, Kozmetik Ürün Bildirimlerinde ÜTS üzerinden en fazla 5 adet kozmetik ürünün yer aldığı her bir başvuru için EBS üzerinden bir işlem takip numarası alarak başvuruda bulunması gerekmektedir. EBS üzerinden tek bir işlem numarası altında birden fazla bildirim formunun (beşerli grupların) gönderilmemesi gerekmektedir.

PİM Grup olarak yukarıda sıralanan hizmetlerin tamamını tek bir kanaldan sunmaktayız.

etiketler: Kozmetik, Ürün, Takip, Sistemi, (ÜTS),

Copyright © 2016 Pim Eğitim ve Danışmanlık | Profesyonel İlerleme Merkezi
designed by oselo code & design